top of page

Proście Pana żniwa!”

Słowo Biskupa Świdnickiego o seminarium duchownym

Drodzy Diecezjanie!

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!

W sobotę 24 maja w katedrze świdnickiej przeżywaliśmy radość święceń czterech naszych neoprezbiterów. To ważny dzień, w którym zwykle pochylamy się nad tajemnicą powołania kapłańskiego oraz rolą księdza we współczesnym świecie. Moment święceń to zwieńczenie długiego procesu, który obejmuje formację w seminarium duchownym i studia teologiczne.

Pragnę wykorzystać tę okazję, aby podzielić się z Wami przemyśleniami na temat seminarium duchownego, jego celów oraz sposobów ich realizacji, a także przedstawić to, co nas czeka w najbliższym czasie w związku z przygotowaniem do kapłaństwa.

W świetle Ewangelii, seminarium, zgodnie ze swą najgłębszą tożsamością, jest w Kościele swoistą „kontynuacją wspólnoty apostołów zgromadzonych wokół Jezusa, słuchających Jego słów, przygotowujących się do przeżycia Paschy, oczekujących na dar Ducha, by podjąć powierzoną sobie misję” (Ratio Formationis Institutionis Sacerdotalis, 163). Jest to zatem ogromne przedsięwzięcie dające możliwość, aby młody mężczyzna odpowiedział na Boże wezwanie „Pójdź za Mną” i ukształtował w sobie najpierw postawę ucznia, a później nauczyciela, przewodnika i duchowego ojca.

Myślę, że w pamięci wielu osób duchownych i świeckich może pozostawać obraz seminarium, w którym dziesiątki czy nawet setki kleryków przygotowywało się do posługi kapłańskiej. Jednak obecne czasy, dostrzegalny coraz bardziej niż demograficzny, ukazują nam, że nie tylko w naszych kościołach, ale także w seminarium mamy mniej osób, w których tkwi jednak ogromny potencjał dla rozwoju wspólnoty wierzących. Biorąc to pod uwagę, widzę potrzebę, aby formacja seminaryjna przygotowywała do służby w nowych czasach i pozwalała na taki rozwój, który umożliwi osiągnięcie dojrzałości w przestrzeni ludzkiej, duchowej i intelektualnej.

W tym miejscu podkreślam, że nasze świdnickie seminarium nigdy nie zostało zamknięte, a jedynie zmieniło swój sposób funkcjonowania. Dzisiaj wyrażam wdzięczność księdzu arcybiskupowi Józefowi Kupnemu, metropolicie wrocławskiemu, który zgodził się trzy lata temu, aby nasi klerycy uczestniczyli w formacji w gmachu Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu i tam przygotowywali się do posługi kapłańskiej dla naszej diecezji. Było to potrzebne przede wszystkim ze względu na organizację studiów teologicznych, zgodnie z wprowadzanymi wtedy wytycznymi Stolicy Apostolskiej. 

Dziękuję również wychowawcom Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu za ich posługę i prowadzenie formacji powierzonych im alumnów. Dziękuję również Papieskiemu Wydziałowi Teologicznemu we Wrocławiu za wysoki poziom kształcenia naszych kleryków oraz możliwość ich naukowego rozwoju.

Z perspektywy tych trzech lat obecności naszych alumnów we Wrocławiu dostrzegam jednak potrzebę, byśmy jako wspólnota diecezjalna przemyśleli na nowo nasze oczekiwania i potrzeby co do formacji seminaryjnej, a także określili cele, do których powinna ona zmierzać. Konieczne wydaje się też zdefiniowanie kierunku nabierania tożsamości diecezjalnej przez kleryków świdnickich. Będą oni bowiem posługiwali w zmieniającej się rzeczywiści, w której zmniejszająca się liczba duchowieństwa będzie wymagała od nich nowego podejścia w kapłańskiej posłudze oraz w funkcjonowaniu parafii.

Z tego między innymi powodu, w jedności z biskupem legnickim Andrzejem Siemieniewskim zdecydowaliśmy, że od 1 lipca br. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej oraz Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej będą tworzyły własny ośrodek formacyjny, w części domu Ojców Franciszkanów na Karłowicach we Wrocławiu. Studenci w dalszym ciągu będą studiować w Papieskim Wydziale Teologicznym. Rektorem obu seminariów zostanie legnicki kapłan – ks. Tomasz Metelica, który od trzech lat z powodzeniem prowadzi w Świdnicy ośrodek propedeutyczny dla alumnów rozpoczynających drogę do kapłaństwa. Formację będą prowadzić także kapłani świdniccy: wicerektor – ks. Piotr Gołuch i ojciec duchowny – ks. Krzysztof Mielnik. Ośrodek Propedeutyczny Seminarium nadal będzie pozostawał w Świdnicy.

Jest moim wielkim pragnieniem, aby seminarium duchowne było domem dla kleryków, za który będą odpowiedzialni, w którym będą mogli uczyć się współpracy oraz – pod kierunkiem przełożonych – kształtować postawę służby na wzór Chrystusa, Dobrego Pasterza. To są istotne sprawy. Żyjemy bowiem w czasach rewolucji informacyjnej: z jednej strony mamy dostęp do wiedzy i technologii, które bardzo ułatwiają nam życie, ale z drugiej strony sprawiają, że w człowieku, szczególnie młodym, pojawia się coraz więcej lęku, niepewności, a w konsekwencji dochodzi nawet do poczucia braku sensu życia. Te trudności dotykają także wierzących, którzy mają prawo szukać w Kościele odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Jest ogromna potrzeba, aby współczesny ksiądz nie bał się ludzi, umiał z nimi współpracować, by był gotowy na nowe wyzwania, miał w sobie gotowość do dialogu – także z tymi, którzy nie podzielają jego wartości, nie tracąc przy tym własnej tożsamości i wartości tego, kim jest.

Czas seminarium – to okres oczyszczania i pogłębiania właściwej motywacji do kapłaństwa, aby znając wartość Bożego wybrania wskazywać Chrystusa jako propozycję nowego życia; ona czyni wszystko nowe i pozwala doświadczać prawdziwej miłości. Nie można w kapłaństwie szukać możliwości „schowania się za ołtarzem” i pragnienia bycia kimś ważnym.

Taki proces oczyszczania motywacji najlepiej dokonuje się w małej wspólnocie, w atmosferze wzajemnego zaufania i bezpieczeństwa, gdzie można odkrywać swoje słabsze i mocne strony, aby pierwsze przepracowywać, a drugie wzmacniać. Dopiero na tak ukształtowanym człowieczeństwie można budować głębokie życie duchowe oraz zdobywać solidne wykształcenie teologiczne.

Bardzo liczę na owocną współpracę przełożonych naszego seminarium, do których mam ogromne zaufanie. Oczekuję także współpracy alumnów z całą wspólnotą diecezjalną, Towarzystwem Przyjaciół Seminarium Duchownego, a szczególnie z księżmi pracującymi w parafiach, w których rodzą się i dojrzewają powołania. Oby wzajemna życzliwość, otwartość oraz możliwości współpracy dawały poczucie realizacji wspólnego dzieła, za które wszyscy jesteśmy odpowiedzialni.

Siostry i Bracia!

Proszę Was wszystkich o gorliwą modlitwę za nasze seminarium, za przełożonych i kleryków oraz o nowe powołania do służby Bożej w Kościele świdnickim.

„Proście Pana! Proście Pana żniwa” – stale przypomina nam Jezus. Pamiętajmy, że nowe powołania to intencja modlitwy podana przez samego Jezusa. To dar Boga, ale też i owoc naszej pokornej modlitwy. Żniwo jest naprawdę wielkie! „Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo". Proście, bo Pan żniwa chce wiedzieć, czy naprawdę czekamy na głosicieli Ewangelii.

bp Marek Mendyk
biskup świdnicki

________________________________

 

Świdnica, dnia 8 grudnia 2024 r.

D E K R E T o Jubileuszu Roku 2025

Papież Franciszek bullą Spes non confundit („Nadzieja zawieść nie może”) ogłosił Jubileusz Zwyczajny – pod hasłem: Pielgrzymi Nadziei, który potrwa od otwarcia watykańskich drzwi świętych w dniu 24 grudnia 2024 roku do ich zamknięcia w dniu 6 stycznia 2026 roku.

W czasie trwania Roku Świętego wszyscy wierni są zaproszeni do udziału w wydarzeniach, które mają przyczynić się do doświadczenia szczególnej łaski Pana i Jego niezgłębionego miłosierdzia. W nadziei zakorzenionej w Chrystusie, który umarł i zmartwychwstał, chciejmy wychwalać, przyjąć i ogłosić całemu światu dobrą nowinę o zbawieniu oraz odkrywać znaki czasu, które daje nam Pan.

Jubileusz był zawsze w życiu Kościoła wydarzeniem o szczególnym znaczeniu duchowym, dlatego jako pasterz diecezji świdnickiej postanawiam, co następuje:

1. Inauguracja Roku Jubileuszowego w diecezji będzie miała miejsce w niedzielę 29 grudnia br. Rozpocznie się procesją z kościoła św. Józefa w Świdnicy o godz. 15.00 do Katedry, gdzie będzie sprawowana uroczysta Eucharystia.

2. Biorąc pod uwagę wskazania Dekretu Penitencjarii Apostolskiej z dnia 13 maja br., który określa jako jubileuszowe miejsca święte, w których można uzyskać odpust zupełny, m.in. każdą katedrę, bazylikę mniejszą i sanktuarium maryjne, wyznaczam następujące kościoły jubileuszowe:

- katedra pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy,
- bazylika pw. Nawiedzenia NMP w Bardzie,
- bazylika pw. śś. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu,
- bazylika pw. Nawiedzenia NMP w Wambierzycach,
- sanktuarium MB Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna” na Górze Iglicznej,
- sanktuarium MB Uzdrowienia Chorych w Lądku-Zdroju,
- sanktuarium MB Bolesnej w Nowej Rudzie-Słupcu (na Górze Wszystkich Świętych),
- sanktuarium MB Fatimskiej w Polanicy-Zdroju,
- sanktuarium MB Bolesnej w Starym Wielisławiu,
- sanktuarium św. Józefa w Świdnicy,
- sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu,
- kolegiata pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodzku,
- kolegiata pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu,
- kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie,
- kościół pw. św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej,
- kościół pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie,
- kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kudowie-Zdroju,
- kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ząbkowicach Śląskich (Sióstr Klarysek).

3. Proszę duszpasterzy, aby pouczali wiernych o możliwości zyskiwania odpustów jubileuszowych (zob. Dekret Penitencjarii Apostolskiej z dnia 13 maja 2024 r.). Są to m.in.:

- odpust za pobożną pielgrzymkę do kościoła jubileuszowego połączoną z uczestnictwem tam we Mszy św., nabożeństwie Słowa Bożego, Drodze Krzyżowej lub różańcu;

- odpust za pobożne nawiedzenie kościoła jubileuszowego połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu i rozmyślaniem, zakończoną modlitwami Ojcze nasz, Wierzę, Zdrowaś Maryjo;

- odpust dla osób, które z ważnych powodów nie mogą nawiedzić kościołów jubileuszowych (osoby starsze, chorzy, osoby stale posługujące chorym) za jedność duchową z wiernymi nawiedzającymi miejsca jubileuszowe i odmówienie Ojcze nasz, Wierzę oraz innej modlitwy zgodnej z intencjami Roku Świętego, ofiarowując swoje cierpienia lub życiowe trudności;

- odpust za dzieło miłosierdzia, głównie na rzecz służby braciom obciążonym różnymi potrzebami lub trudnymi sytuacjami;

- odpust za dzieło pokuty, które świadczy o podjętym nawróceniu (np. powstrzymanie się przez jeden dzień od błahych rozrywek realnych lub wirtualnych, od zbędnej konsumpcji w połączeniu z datkiem dla ubogich) lub miłości (np. wspieranie dzieł na rzecz obrony i ochrony życia, samotnych, migrantów).

Odpust jubileuszowy będzie zupełnym, o ile wypełni się, jak zwykle, warunki: spowiedzi, Komunii św., modlitwy zgodnie z intencjami Papieża, wykluczenia przywiązania do jakiegokolwiek grzechu; inaczej będzie cząstkowym.

Pomimo zasady, że dziennie można uzyskać tylko jeden odpust zupełny, wierni otrzymają drugi akt miłosierdzia na rzecz dusz czyśćcowych, jeśli tego samego dnia podejmą drugi raz dzieło jubileuszowe i przystąpią po raz drugi do Komunii św. podczas Eucharystii.

4. Usilnie proszę duszpasterzy, aby umożliwiali wiernym pobożne nawiedzenia kościołów jubileuszowych, otwartych przynajmniej przez część dnia; przyjmowali pielgrzymów; z hojną dyspozycyjnością i poświęceniem siebie zapewniali jak najszerszą możliwość uzyskania przez wiernych środków zbawienia; publikowali terminy spowiedzi i znajdowali się w konfesjonale. Na czas Roku Świętego upoważniam spowiedników posługujących w kościołach jubileuszowych do uwalniania z ekskomunik latae sententiae niedeklarowanych i niezarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej (por. kan. 1358 KPK).

5. Zakończenie Roku Jubileuszowego w diecezji odbędzie się w katedrze świdnickiej w niedzielę 28 grudnia 2025 roku.

Pozwólmy, by od teraz pociągnęła nas nadzieja; uczyńmy wszystko, aby przez nas stała się ona zaraźliwa dla tych, którzy jej pragną.

 

 † Marek MENDYK
  Biskup Świdnicki

Komunikat Świdnickiej Kurii Biskupiej

W dniu 20 marca br. w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu zapadł ostateczny wyrok stwierdzający, że trzy lata temu „Gazeta Wyborcza” podała całkowicie nieprawdziwe, niesprawdzone rzetelnie i obraźliwe informacje krzywdzące Księdza Biskupa Marka Mendyka. Kłamstwa te miały tworzyć zły obraz Kościoła oraz wyeliminować Biskupa Świdnickiego z życia publicznego.

Wydawca „Gazety Wyborczej” oraz autorka artykułu zostali zobowiązani do przeprosin Księdza Biskupa. Mają także przekazać 50 tys. złotych na rzecz niepełnosprawnych dzieci z Domu Pomocy Społecznej w Świebodzicach prowadzonego przez Siostry ze Zgromadzenia de Notre Dame.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali Księdza Biskupa modlitwą, słowem i czynem w tym trudnym czasie walki o prawdę, dobre imię i prawdziwy wizerunek Kościoła.

ks. Arkadiusz Chwastyk
Kanclerz Kurii

Nowości remontowe

Krzyż w kruchcie - autor: Janusz Furmanek
Chrzcielnica - autor: Janusz Furmanek
Tabernakulum - motyw baranka paschalnego
Okna w nawie - w trybie otwartym i uchylonym
Okna w nawie - w trybie zamkniętym
plakat - 2025 luty.jpg
AA PLAKAT.png
WhatsApp Image 2024-10-14 at 20.47.52.jpeg
plakat TURNIEJ.jpg

Parafia pw. Ducha Świętego

 

ul. Kazimierza Wielkiego 50

 

58-100 Świdnica

 

RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA DUCHA ŚWIETEGO

UL. K. WIELKIEGO 50

58-100 ŚWIDNICA

NR KONTA : 05 1090 2369 0000 0006 0200 1332

Kontakt: tel. 74 858 59 59

duchswiety.swidnica@wp.pl

bottom of page